U-picking Raspberries at Childer’s Farm

June 28, 2013 · 5 comments

raspberries // Wayward Spark

Well, my mom and I put about 40 pounds of raspberries in the freezer today. We each brought another few pounds into our kitchens to enjoy fresh. I always say I’m going to bake something fancy after a big U-picking day, but generally, the extra bucket just seems to disappear before I can work up enough motivation to pull a pastry together. That’s okay. I probably appreciate berries more in January than I do right now, and winter’s when I have a bit more time and energy at the end of the day for baking.

We drove to Childer’s Raspberry Farm outside of Albany this morning. It’s over an hour from my house, so I was really hoping the picking would be worth our while. I think we lucked out and hit it just right. In about two hours of steady but not frantic harvest, we gathered 47 pounds.

U-picking raspberries // Wayward Spark

Aside from being far away, Childer’s is pretty pleasant. The fields are scenic, and the canes are well kept. This morning, the rows were loaded with both ripe and unripe berries.

'Cascade' raspberries // Wayward Spark

Childer’s grows two varieties of raspberries, ‘Meeker’ and ‘Cascade’. They had only recently opened the ‘Cascade’ for U-picking, and those babies were so dang big that it was pretty easy to fill up our buckets.

raspberries // Wayward Spark

U-picking raspberries in Oregon // Wayward Spark

I’ve said it before, but I’ll say it again. If you have even a bit of spare time to U-pick your own berries, you will not regret it. We paid $1.30 per pound for raspberries at Childer’s after I saw someone selling them for $2.50 per half pint (~$7-$10/lb) at the farmers’ market. Totally worth the effort.

{ 5 comments… read them below or add one }

L June 29, 2013 at 11:48 am

I just spent the past several weeks reading through your entire blog. It’s very interesting! Thanks for sharing your knowledge and experiences. Aside from being interesting, it provides me with a combination of nostalgia and inspiration: nostalgia because it reminds me of how I grew up (rural life with goats, chickens, and occasionally bees) and inspiration because your agricultural efforts are so much more successful than my parents’ were. Last year I finally moved out to the country and ever since have been trying to get berries and fruit trees established. Your blog gives me something to aspire to.

Reply

Bee Girl (AKA Melissa) June 29, 2013 at 5:35 pm

40 pounds? How wonderful! And man, those raspberries are huge!!!

Also, I completely agree with L above…you are an inspiration! Thank you for sharing your journey!

Reply

Caroline June 29, 2013 at 10:06 pm

$1.30 a pound is amazing. Here in the Bay Area, U-Pick berries are much more expensive, $4.50 a pound, but they are even pricier at the store or the farmer’s market. I’m going next week.

Reply

skin October 17, 2013 at 10:51 pm

It’s enormous that you are getting ideas from this post as
well as from our dialogue made at this time.

Reply

Denice October 18, 2013 at 5:48 am

Thanks too my father who shared with me regarding
this weblog, this webpage is truly awesome.

Reply

Leave a Comment

Previous post:

Next post: